środa, 2 stycznia 2013

Tytuł wykonawczy na złe nazwisko

W wyszukiwarce pojawiło się pytanie na temat postępowania w sytuacji, gdy na tytule wykonawczym znajduje się błędne nazwisko dłużnika lub wierzyciela. W zasadzie nie ma znaczenia, czy błąd pojawił się na tytule egzekucyjnym, czy też na postanowieniu o nadaniu klauzuli wykonalności (część sądów klauzulę nadaje odrębnym postanowieniem z komparycją, sentencją i uzasadnieniem).

Przyczyna takiego błędu może być dwojaka i w zależności od tego, kto popełnił błąd, postępowanie bedzie inne.

1. Błąd sądu
Zdarza się, że błąd jest skutkiem pomyłki w sekretariacie, kiedy przy wpisie sprawy do repertorium sekretarz popełni błąd przepisując dane z pozwu, albo po prostu sędzia poczyni głupią literówkę przy konstruowaniu wyroku/nakazu. W takim wypadku sprawa jest dość prosta, bo wystarczy napisać wniosek o sprostowanie wyroku/nakazu/postanowienia. Jeżeli jednak błąd odkryliśmy nie my sami, tylko komornik, przy rozpoznawaniu wniosku egzekucyjnego, warto najpierw zadzwoni do niego i zapytać się, czy wystarczy sam odpis postanowienia o sprostowaniu, czy też konieczny będzie nowy tytuł wykonawczy (różni komornicy, różne zwyczaje). Następnie zaś wnosić do sądu zgodnie z tymi wytycznymi.

2. Błąd w pozwie
O wiele gorzej sytuacja wygląda w sytuacji, gdy to my pozwiemy nie tą osobę co trzeba, tj. pomylimy się w pozwie. Ogólnie rzecz biorąc... mamy problem. Jesteśmy bowiem dumnymi posiadaczami tytułu wykonawczego wydanego przeciwko nieistniejącej osobie. Pozostaje tylko pozwać drugi raz, tym razem bezbłędnie.

Pozdrawiam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz